Rashtani – një nga ushqimet më të shëndetshme në botë

Rashtani - një nga ushqimet më të shëndetshme në botë

Nëse keni ngrënë mjaft ushqime të yndyrshme që vijnë me ditët e ftohta, është koha për të detoksifikuar trupin tuaj dhe për të ngrënë vakte më të lehta.

Një nga ushqimet më të kërkuara në këtë kohë është padyshim lakra e kuqe, pra lakra jeshile, një perime mesdhetare me bar dhe paksa e harruar. Njihet si një nga ushqimet më të shëndetshme në botë dhe është i disponueshëm pothuajse gjatë gjithë vitit. Megjithatë, ajo është më e kërkuar në muajt e dimrit, sepse atëherë shija e saj është më e ëmbël.

Rushtani, si bimët e tjera me gjethe jeshile, është i pasur me substanca squfuri që mbrojnë kundër kancerit, si dhe është një burim i shkëlqyer i kalciumit, i cili është i rëndësishëm për forcën e kockave. Është gjithashtu i pasur me kalium, zink, mangan, magnez, fosfor dhe hekur, beta-karoten (vitaminë A), luteinë, zeaksantinë, vitamina B, C, E dhe K, si dhe acide yndyrore omega-3 dhe triptofan, të cilat rregullon ëndrrën.

Ushqim me kalori të ulët

Krahas gjithë këtyre dobive për organizmin e njeriut, rastani është edhe një ushqim me pak kalori, ndaj duhet patjetër të jetë në menynë tonë shumë më shpesh, 100 gram rastan përmban vetëm 30 kalori dhe është i pasur me fibra. Është një zgjedhje e shkëlqyer për detoksifikimin e organizmit, sidomos pas pushimeve dhe ushqimeve me kalori.

Përveç tretjes, rashtani është një aleat i shkëlqyer në luftën kundër shumë sëmundjeve. Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës, përmirëson shëndetin e syve, forcon kockat, është i pasur me acid folik, ndaj rekomandohet edhe për gratë shtatzëna.

E ziej me avull

E gatuani në avull ose në ujë të nxehtë, por mos e zieni shumë që të mos humbasë lëndët ushqyese të vlefshme dhe të hidhet dhe përveç supave, zierjeve etj., mund të përgatisni edhe sarma me gjethe rashtani. Zgjidhni gjethet e reja për këtë pjatë.

LEXO EDHE:

Back to top button