Rebelët Houthi kërcënojnë Arabinë Saudite me hakmarrje nëse mbështet sulmet e SHBA-së

Rebelët Houthi kërcënojnë Arabinë Saudite me hakmarrje nëse mbështet sulmet e SHBA-së

Rebelët Houthi me bazë në Jemen kanë kërcënuar Arabinë Saudite, duke e paralajmëruar atë të mos mbështesë sulmet e SHBA-së.

“Ne i kemi dërguar një mesazh Arabisë Saudite se do të jetë një objektiv nëse lejon avionët luftarakë amerikanë të përdorin hapësirën tokësore ose ajrore të saj në sulmin në Jemen,” tha Mohammed Ali Al Houthi, një anëtar i Këshillit të Lartë Politik të Houthi.

Forcat e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kanë goditur objektet ushtarake të Houthi që nga fillimi i këtij viti për të ndaluar grupin të sulmojë anijet në Detin e Kuq, një rrugë ujore jetike për tregtinë globale.

Arabia Saudite, e cila kufizohet me Jemenin, nuk ka marrë pjesë në këto sulme ajrore ose në një operacion detar të udhëhequr nga SHBA, që synon t’u japë anijeve tregtare kalim të sigurt përmes Detit të Kuq jugor dhe Gjirit të Adenit.

Mbretëria po përpiqet të arrijë një marrëveshje paqeje me Houthi për t’i dhënë fund luftës civile të Jemenit, një konflikt që ka shpërthyer për pjesën më të madhe të dekadës së kaluar.

Qeveria saudite udhëhoqi një fushatë ushtarake të mbështetur nga SHBA kundër Houthis që filloi në vitin 2015. Por tani ajo e sheh paqen në Jemen si çelësin për ruajtjen e stabilitetit në rajonin më të gjerë të Gjirit.  /abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button