Receta e ditës: Bukë me proteina shtëpiake

Receta e ditës: Bukë me proteina shtëpiake

Buka është plot me karbohidrate dhe shpesh është në listën e ushqimeve të padëshiruara.

Cilësia e bukës varet nga lloji i grurit dhe përbërësit e përdorur për ta bërë atë. “Reputacioni” i keq i bukës është kryesisht për shkak të përdorimit masiv të bukës së bardhë.

Gjithnjë e më shpesh mund të gjejmë në treg bukë proteinike, e cila zakonisht bëhet nga fara të ndryshme. Por buka e sapopjekur gjithmonë ka një avantazh ndaj bukës së tillë (por jo ajo e bërë nga mielli i bardhë klasik).

Buka është një burim i shkëlqyer i karbohidrateve (komplekse), pra energjisë, por edhe fibrave, fitokimikateve, vitaminave dhe mineraleve. Nëse keni konsumuar kryesisht bukë të bardhë ose produkte me miell të bardhë, provoni të zëvendësoni 50% të marrjes totale të karbohidrateve me versione integrale, pra karbohidrate komplekse. Në këtë mënyrë do të merrni më shumë fibra, proteina, vitamina dhe minerale, do të ndiheni të ngopur më gjatë dhe sheqeri në gjak do të jetë më i qëndrueshëm. Kjo do të thotë që përqendrimi, fokusi dhe energjia juaj do të jenë më të mira.

Receta për bukë proteinike të bërë në shtëpi

Për të bërë bukë me proteina në shtëpi, ju nevojiten ushqime cilësore – mielli i tërshërës, mielli i bajameve, mielli i farave të lirit dhe pluhuri për pjekje janë disa nga përbërësit që do t’ju nevojiten për të bërë këtë bukë të shëndetshme.

Përbërësit:

– 250 g miell tërshërë

– 30 g miell qiqrash

– 15 g miell kokosi

– 15 g miell fara liri

– 15 g miell bajame

– 10 g pluhur për pjekje

– 500 g djathë të freskët

– 15 g kripë kuzhine

– vezë me madhësi 4

Përgatitja:

Përgatisim kallëpin duke e shtruar me letër furre dhe ngrohim furrën në 170°C. Përziejini mirë të gjithë përbërësit e thatë dhe në një enë të veçantë përzieni djathin, kripën dhe shtoni vezët një nga një.

Përziejini përbërësit e thatë në përbërësit e thatë dhe përziejini mirë. Përzierja më pas shpërndahet në mënyrë të barabartë në kallëp dhe nivelohet. Nëse dëshironi, sipër mund të vendosni fara kungulli të qëruar dhe/ose luledielli.

Masën e vendosim të piqet në furrë të nxehur për rreth 45 minuta.

Buka do të marrë një kore të artë në kafe dhe kur të shponi mesin me një kruese dhëmbësh, thërrimet e lagura do të mbeten në kruese dhëmbësh.

Hiqeni bukën e pjekur nga kallëpi dhe vendoseni në një raft ftohës. Është shumë e rëndësishme që buka të ftohet dhe të thahet mirë, ndaj mbulojeni me një peshqir të pastër pambuku dhe lëreni të ftohet gjatë gjithë natës në temperaturën e dhomës.

LEXO EDHE:

Back to top button