Receta e shpejtë pikante me spageti me tonp, një darkë e mrekullueshme për vapën tropikale

Receta e shpejtë pikante me spageti me tonp, një darkë e mrekullueshme për vapën tropikale

E përgatitur me spageti të thjeshta (al dente), kjo pjatë e thjeshtë përgatitet shpejt – nga soba në pjatë zgjat më pak se gjysmë ore. Kjo është arsyeja pse është e përkryer për të gjithë ata që janë me nxitim, ose për shembull, për darkë kur jeni të lodhur pas punës. Salcës klasike që përmban domate, qepë, hudhër dhe vaj ulliri, shtoni pak piper të kuq për një aromë pikante dhe pikante.

Është interesante sesi speci i kuq, pavarësisht nëse zgjidhni të nxehtë apo me aromë të ëmbël, është një erëz gjithnjë e më popullore në receta të ndryshme, që nga goulashi, pula, peshku dhe vezët, dhe do të habiteni që shumë njerëz e shtojnë edhe në çokollatë.

Duke e pasuruar me piper djegës dhe balsamik, do ta ngrini në një nivel më të lartë salcën klasike të tonit.

Përbërësit (për 4 persona):

– 250 gram domate qershi
– 1 qepë
– 2 thelpinj hudhër
– 1 spec të kuq djegës

– 185 gr ton në vaj
– gjysmë tufe majdanoz
– 400 gram spageti
– 3 lugë vaj ulliri
– kripë dhe piper, uthull balsamik, parmes

Përgatitja:

Pritini imët qepën dhe hudhrën dhe ndajini domatet në gjysmë. Pritini specin në kubikë të vegjël. Kullojeni dhe grijeni tonin dhe grijeni majdanozin imët.

Gatuani spagetin al dente. Ngrohni vajin në një tigan dhe skuqni qepën dhe hudhrën. Shtojmë domatet, tonin dhe piperin, më pas i kaurdisim shkurtimisht me qepën dhe i rregullojmë me kripë e piper dhe për një shije edhe më pikante, sipas dëshirës shtojmë një lugë gjelle uthull balsamike.

Kulloni spagetit, shtoni majdanoz dhe salcë sipas dëshirës, ​​më pas spërkatni me parmixhan.

LEXO EDHE:

Back to top button