Recituan poezi kundër luftës në Ukrainë, gjykata në Moskë dënon me burgim dy poetët rusë

Recituan poezi kundër luftës në Ukrainë, gjykata në Moskë dënon me burgim dy poetët rusë

Gjykata në Moskë ka dënuar dy burra me burgim për leximin e poezive kundër sulmit në Ukrainë.

Autoritetet ruse që nga fillimi i luftës në Ukrainë, kanë arrestuar mijëra njerëz për protesta kundër luftës në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Artyom Kamardin është dënuar me shtatë vite burgim, e Yegor Shtova me pesë vite e gjashtë muaj.

Kamardin 33-vjeç, ka thënë se mbyllja e tij në burg ishte e dhunshme, duke pretenduar se policët e kanë përdhunuar dhe e kanë detyruar ta regjistrojnë në një video duke u kërkuar falje.

Pra, Kamardin ka recituar “Më vrit, milic” në një shesh të Moskës, duke brohoritur slogane të projektit “Rusia e madhe” që ka për qëllim aneksimin e jugut të Ukrainës.

Për këtë, dyshja janë dënuar “për nxitje të urrejtjes” dhe thirrje për aktivitete “që rrezikojnë sigurinë e shtetit”.

Dhjetëra miq të tyre u shfaqën në sallën e gjyqit për t’i mbështetur familjet e tyre, kurse pas verdiktit babai i Kamardinit tha se e tërë historia është një “turp”.

LEXO EDHE:

Back to top button