Repelent natyral: Mushkonjat nuk e pëlqejnë erën e këtij fruti popullor

Repelent natyral: Mushkonjat nuk e pëlqejnë erën e këtij fruti popullor

Temperaturat e verës tashmë kanë mbërritur shumë, kështu që ne mund të shijojmë daljet e mbrëmjes jashtë për javë të tëra. Drita të zbehta, biseda me njerëz të dashur, ajër i pastër, të qeshura…tingëllon e mrekullueshme, apo jo? Derisa idili të shqetësohet nga mushkonjat dhe insektet e tjera.

Megjithatë, ekziston një mënyrë për t’u mbrojtur nga “dëmtuesit” e përmendur, dhe atë në mënyrë natyrale.

Lëkura e portokallit dhe limonit

Sipas faqes “Zivim”, repelenti i referohet një agjenti që largon insektet si mushkonjat, rriqrat dhe mizat me erën e tij specifike. Edhe pse ka një sërë ilaçesh kundër insekteve në raftet e dyqaneve, është e rëndësishme të theksohet se ka disa që përmbajnë pesticide të pashëndetshme.

Për fat të mirë, ne mund të gjejmë repelantë natyralë në kuzhinën tonë. Një nga ushqimet e dobishme për këtë nevojë është lëkura e portokallit dhe këtë e vërteton një studim shkencor i publikuar në revistën “Bioresource Technology”.

Gjegjësisht, ajo konfirmoi se ekstraktet e lëvozhgës së portokallit dhe gëlqeres janë repelantë jashtëzakonisht efektivë kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera, përfshirë buburrecat dhe mizat. Edhe pse ky eksperiment përdori një spërkatje me ekstrakt të lëvozhgës së portokallit, ekspertët besojnë se përdorimi vetëm i lëvozhgës mund të jetë i shkëlqyeshëm për të larguar insektet.

 

Ku ta vendosni lëvoren?

Përfitimet e lëvozhgave të portokallit konfirmohen gjithashtu nga ky studim i vitit 2023, në të cilin studiuesit rekomandojnë t’i lini lëvozhgat e portokallit jashtë (në oborr) për të parandaluar hyrjen e mushkonjave, si dhe insekteve dhe dëmtuesve të tjerë në shtëpinë tuaj.

Për të njëjtin qëllim, lëvoren e portokallit mund ta fërkoni direkt në lëkurë. Në lëvozhgën e tij ky frut përmban një sasi të madhe limoneni, i cili është gjithashtu një insekticid që ndikon në sistemin e frymëmarrjes së insekteve.

Metoda të tjera

Përveç trukut të përmendur, në luftën kundër insekteve gjithmonë mund të përdorni vajra esencialë, të njohur edhe si repelentë. Merimangat e urrejnë vajin e pemës së çajit dhe livandën, ndërsa kanella dhe shkumësi do t’i largojnë natyrshëm milingonat.

Vajrat esencialë të eukaliptit të limonit dhe citronellës janë treguar të shkëlqyera kundër rriqrave, të cilat në mënyrë të barabartë do të largojnë me sukses mushkonjat bezdisëse.

Së bashku me vajrat, mbjellja e bimëve dhe luleve të caktuara rreth tarracës mund të jetë e dobishme për mbrojtjen nga insektet. Kalendula mund të largojë dëmtuesit, ndërsa balsami i limonit, hudhra dhe rozmarina sprapsin zvarranikët.

LEXO EDHE:

Back to top button