Rusët shkruajnë një mesazh të sëmurë në Eurovizion mbi bombat e destinuara për në Ukrainë

Bomba të skalitura me citate të shtrembëruara nga performanca e Eurovizionit të Ukrainës thuhet se janë hedhur në Mariupol. Orkestra Kalush fitoi konkursin me këngën Stefania, e cila është bërë një himn popullor mes ukrainasve javët e fundit.

Gjatë performancës së mbrëmshme, grupi bëri një lutje të pasionuar për botën që të ‘ndihmojë Maripoul’ dhe ‘të ndihmojë Azovstal tani’. Frontmeni Oleh Psiuk shtoi: “Unë ju kërkoj të gjithëve, ju lutemi ndihmoni Ukrainën”.

Rusia reagoi duke shkruar mesazhe të liga në një grup bombash të destinuara për në Ukrainë | Telegram

Mariupol është pothuajse tërësisht në duart ruse, me përjashtim të disa qindra luftëtarëve ukrainas që vazhdojnë të qëndrojnë në fabrikën e çelikut Azovstal. Sot u shfaqën imazhe të bombave të destinuara për në qytet, të cilat ishin skalitur nga ushtarët rusë.

Mund të shihen frazat ‘Ndihmoni Mariopulin’ ‘Ndihmoni Azovstal tani’. Ushtarët thuhet se kanë pohuar se po bëjnë “siç kërkohet” nga Orkestra Kalush.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u zotua sot se do të jetë nikoqir i Eurovision Song Contest në Mariupol vitin e ardhshëm.

Ai tha: “Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën.

“Vitin e ardhshëm, Ukraina do të presë Eurovizionin.

Mariupol, një predhë e qytetit që dikur ishte, është pothuajse tërësisht nën kontrollin rus dhe fabrika e çelikut përballet me sulme të përsëritura.

LEXO EDHE:

Back to top button