Zelenski: Do të organizojmë Eurovizionin në Mariupol

Orkestra ukrainase Kalush fitoi mbrëmë finalen e Eurovizionit në Itali me një këngë falë valës së mbështetjes publike që kontribuoi në fitoren emocionale, e cila u mirëprit nga presidenti Volodymyr Zelensky.

E kënduar në gjuhën ukrainase, kënga fituese kombinoi repin me muzikën tradicionale popullore dhe ishte një homazh për nënën e drejtuesit të grupit, Oleh Psyuk.

Bookmakers e kanë portretizuar grupin si një favorit të qartë për konkursin vjetor, i cili zakonisht tërheq rreth 200 milionë shikues, pjesërisht bazuar në simpatinë popullore për Ukrainën pas pushtimit rus në shkurt.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e uroi shpejt atë për fitoren e tij.

“Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën!” “Ukraina do të presë Eurovizionin vitin e ardhshëm”, tha ai në një mesazh online.

Fituesit tradicionalisht do të presin ngjarjen vitin e ardhshëm, siç ka bërë tashmë Italia që kur fitoi vitin e kaluar.

“Falënderoj Orkestrën Kalush për këtë fitore dhe të gjithë ata që na dhanë votat e tyre! “Jam i sigurt se tingulli i fitores në luftën kundër armikut nuk është i largët.

YouTube video

Zelenski njoftoi gjithashtu se Ukraina do të organizojë Eurovizionin vitin e ardhshëm, po në maj, në Mariupolin e rrënuar, i cili sipas planeve të tij duhet të rindërtohet deri atëherë. Kjo është një fitore e domosdoshme për vendin e tij.

“Për herë të tretë në historinë e saj, dhe besoj se nuk është e fundit. Do të bëjmë çmos që një ditë të presim pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Eurovizionit në qytetin ukrainas të Mariupol. “Të lirë, paqësore, të rindërtuar”, tha Zelenski.

Ukraina ishte në vendin e katërt në votimin e jurisë, por fitoi me një avantazh kryesor në votën e shikuesve. Britaniku Sam Ryder përfundoi i dyti, ndërsa Chanel i Spanjës përfundoi i treti.

LEXO EDHE:

Back to top button