Rusia ka humbur 33,350 trupa gjatë pushtimit, pretendon Ukraina

Rusia ka humbur 33,350 trupa gjatë pushtimit, pretendon Ukraina

Ukraina ka dhënë përditësimin e saj të fundit mbi numrin e humbjeve që ka pësuar Rusia që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Ukrainasit pretendojnë se 33,350 trupa ruse janë vrarë dhe 3,573 automjete të blinduara të personelit janë shkatërruar, raporton skynews.

Pajisjet e tjera ushtarake që janë zhdukur përfshijnë 180 helikopterë, 1,465 tanke dhe 216 aeroplanë.

Ndërkohë, ushtarët ukrainas raportohet se kanë rrëzuar një helikopter të madh rus.

Helikopteri thuhet se është një Mil Mi-24, i cili u rrëzua pas një sulmi me top zjarri.

Pamjet e momentit janë publikuar nga Forcat Tokësore të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

LEXO EDHE:

Back to top button