Rusia po dërgon më shumë këmbësori e artileri në Ukrainë, thonë zyrtarët ukrainas

Rusia po dërgon më shumë këmbësori e artileri në Ukrainë, thonë zyrtarët ukrainas

Oleskandr Musiyenko, kreu i Qendrës Kërkimore Ushtarake dhe Strategjike të Ukrainës, thotë se Rusia po dërgon më shumë përforcime për të bllokuar përparimet e Ukrainës.

“Ata po dërgojnë kryesisht forca këmbësorie dhe artilerie në betejë, të përbëra kryesisht nga rekrutët. Por ata nuk kanë nivelin e artilerisë dhe mbështetjen e tankeve që kishin më 24 shkurt”, tha Musiyenko në një intervistë për televizionin ukrainas, shkruan The Guardian.

“Ata kanë më pak burime. Ata po mbështeten në epërsinë numerike të trupave të tyre”.

LEXO EDHE:

Back to top button