Rusia shkarkon komandantin ushtarak të njohur si ‘Gjeneral Armageddon’

Rusia shkarkon komandantin ushtarak të njohur si ‘Gjeneral Armageddon’

Moska shpreson të rrisë efektivitetin e operacioneve të saj ushtarake në Ukrainë – pas më shumë se 10 muajsh – duke emëruar një komandant të ri.

Sipas medieve të huaja, Sergei Surovikin, i quajtur “Gjeneral Armageddon” – është hequr nga roli i tij si komandant i grupit të forcave të kombinuara për atë që Moska e quan “operacioni i saj special ushtarak”, sipas agjencisë ruse të lajmeve RIA.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov, i cili është kreu i ushtrisë ruse, do të marrë detyrën prej tij – ndërsa zoti Surovikin do të jetë zëvendës i tij.

Ndryshimi u njoftua nga ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu dhe u përshkrua si “një rritje në nivelin e udhëheqjes së operacionit special”.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se emërimet e reja kishin të bënin me “zgjerimin e shkallës së detyrave që zgjidheshin” dhe “nevoja për të organizuar ndërveprim më të ngushtë midis llojeve dhe armëve të trupave”.

Surovikin ka udhëhequr operacionet e Rusisë në Ukrainë për pak më shumë se tre muaj.

Veterani ushtarak ka një reputacion për pamëshirshmërinë dhe brutalitetin, duke udhëhequr ndërhyrjen e Rusisë gjatë Luftës Siriane në vitin 2017.

Ai është gjithashtu një aleat kryesor i Yevgeny Prigozhin, themeluesit dhe kreut të grupit të fshehtë mercenar Wagner, i cili ka luftuar në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës.

Presioni është rritur mbi udhëheqjen ruse për të ndryshuar fatin e saj pasi komentuesit pro luftës kanë kritikuar gjithnjë e më shumë qasjen ndaj luftës në Ukrainë.

Muajin e kaluar, thashethemet qarkulluan në mediat sociale se Gerasimov ishte shkarkuar nga detyra – dhe kjo u përforcua më tej nga Ministria Britanike e Mbrojtjes dhe Instituti për Studimin e Luftës në SHBA.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë i mohoi thashethemet në atë kohë, duke thënë se nuk kishte arsye për shkarkimin e Gerasimov.

LEXO EDHE:

Back to top button