Samit i ri BE-Ballkani Perëndimor në dhjetor, ja ku do të mbahet

Samit i ri BE-Ballkani Perëndimor në dhjetor, ja ku do të mbahet

Në fillim të dhjetorit, një samit i ri i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor do të mbahet, për herë të parë në një nga vendet e rajonit, në Maqedoninë e Veriut apo në Shqipëri, njoftoi RTS duke cituar burime diplomatike në Bruksel.

Siç raporton korrespondenti i MIA-s nga Beogradi, ai takim duhet të japë një sinjal të ri, të fuqishëm të përkushtimit të BE-së për Ballkanin Perëndimor, me një mesazh për vendet e rajonit që të përfitojnë nga mjedisi i ri politik në Evropë, në mënyrë që për të përmirësuar procesin e anëtarësimit dhe zgjidhjen e çështjeve të hapura në rajon.

LEXO EDHE:

Back to top button