SHBA do të shpallë nesër paketën e re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

SHBA do të shpallë nesër paketën e re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

Një paketë e re ndihme ushtarake për të mbështetur Ukrainën do të shpallet nga SHBA nesër, tha Shtëpia e Bardhë.

Ndihma për Ukrainën pritet të jetë një temë kryesore e diskutimit midis Presidentit Joe Biden dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz kur të dy liderët të takohen nesër në Shtëpinë e Bardhë.

Duke folur me gazetarët sot, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby nuk vendosi një çmim për paketën e re të ndihmës, duke thënë se më shumë detaje do të publikohen së shpejti.

Kirby u pyet gjithashtu nëse sanksionet e mundshme kundër Kinës do të ishin një temë për të dy liderët dhe ai u përgjigj: “Sigurisht që do të prisja në kontekstin e të folurit për atë që po ndodh në Ukrainë që çështja e mbështetjes së një pale të tretë për Rusinë mund të dilte.”

LEXO EDHE:

Back to top button