SHBA vendosi sanksione ndaj anijeve ruse

SHBA vendosi sanksione ndaj anijeve ruse

SHBA vendosi sanksione ndaj 10 ndërmarrjeve detare ruse sot për pjesëmarrjen e tyre në operacionet ushtarake ruse kundër porteve të Ukrainës, njoftoi sot Departamenti Amerikan i Shtetit.

Uashingtoni ka ardhur në këtë vendim pas vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në SHBA.

Dje, Zelensky udhëtoi për në Uashington për të biseduar me kolegun e tij amerikan Joe Biden dhe foli në një seancë të përbashkët të të dy dhomave të Kongresit amerikan, ku falënderoi zyrtarët amerikanë dhe popullin për mbështetjen e tyre për vendin e tij dhe tha se Ukraina do të fitojë.

LEXO EDHE:

Back to top button