Shkencëtarët janë ende të mahnitur sot: Një qytet i pabesueshëm i gëlltitur nga natyra

Shkencëtarët janë ende të mahnitur sot: Një qytet i pabesueshëm i gëlltitur nga natyra

Në zemër të Sri Lankës ndodhet qyteti Sigiriya, siç sugjeron edhe emri i tij (përkthyer si ‘shkëmb i vogël’), i ndërtuar mbi shkëmbin e Luanit 180 metra të lartë, 360 metra mbi nivelin e detit. Për shkak të planifikimit të tij të sofistikuar urban, qyteti është një objekt admirimi për shkencëtarët e sotëm.

Koha shëron plagët, është një thënie e njohur. Por koha çon edhe në harrimin e disa gjërave, përfshirë qytetet dikur të mëdha dhe të fuqishme, është gjithashtu një përfundim që mund të thuhet. Kjo histori flet për një të tillë.

Ishte qendra politike e Sri Lankës për një shekull e gjysmë, dhe sot rrënojat e ruajtura mirë janë një destinacion popullor turistik.

Ajo u ndërtua në shekullin e 5-të gjatë mbretërimit të mbretit Kasyapa si një fortesë që përmban një pallat mbretëror, kopshte uji, kopshte botanike dhe një tempull budist. Se si është ndërtuar saktësisht një strukturë si kjo në majë të një shkëmbi në një kohë pa teknologji, mbetet një mister dhe legjendat lokale thonë se ajo u ndërtua nga perënditë si një pallat në qiell.

Më vonë, vendi u banua nga priftërinj budistë derisa edhe ata u larguan dhe qyteti mbeti i harruar në histori në periudhën midis 1155 dhe 1831 dhe pësoi fatin e gëlltitjes nga xhungla.

Ajo u rizbulua nga eksploruesit evropianë në fillim të shekullit të 19-të dhe historianët dhe arkeologët punuan pa u lodhur për ta ruajtur vendin sa më mirë. Në vitin 1982 u përfshi në trashëgiminë kulturore të UNESCO-s dhe në vitin 2009 u hap Muzeu Sigiriya, i cili përfshin tre dekada studime arkeologjike.

Qyteti ndodhet tri orë larg kryeqytetit të Sri Lankës, Kolombo, dhe është i hapur për turistët çdo ditë. Pas kalimit të 1250 shkallëve që përfundojnë duke kaluar midis putrave të luanit të gurtë, vizitorët mund të kalojnë orë të tëra duke eksploruar këtë monument fantastik për arkitekturën dhe ndërtimin e një qytetërimi të lashtë.

LEXO EDHE:

Back to top button