Shkencëtarët kinezë zhvillojnë planin për mundësinë e shkatërrimit të satelitëve Starlink

Shkencëtarët kinezë zhvillojnë planin për mundësinë e shkatërrimit të satelitëve Starlink

Një grup i studiuesve kinezë thuhet se ka publikuar një studim me aftësi anti-satelitore që mund të çaktivizojë satelitët Starlink të Elon Musk.

Studimi u drejtua nga Ren Yuanzhen, një studiues me Institutin e Gjurmimit dhe Telekomunikacionit të Pekinit, dhe bashkë-autorë nga shkencëtarë brenda industrisë së mbrojtjes së Kinës.

Studimi thuhet se ka të bëjë me një “kombinim të metodave të çaktivizimit të butë dhe të vështirë”, që mund të përdoret për të ndaluar funksionimin e disa satelitëve Starlink.

Starlink është një rrjet interneti satelitor i zhvilluar nga kompania e Musk, SpaceX.

Ajo përfshin mijëra satelitë të vegjël në orbitën e ulët të Tokës që transmetojnë lidhje interneti për klientët.

Siç raportohet, studiuesit ushtarakë kinezë thonë se vendi duhet të jetë në gjendje të çaktivizojë ose shkatërrojë satelitët Starlink të SpaceX nëse kërcënojnë sigurinë kombëtare.

LEXO EDHE:

Back to top button