Shqipëri, 381 të infektuar dhe 5 viktima në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit është shënuar shifra më e lartë e të infektuarve me koronavirus në Shqipëri që prej fillimit të pandemisë. Pozitiv kanë rezultuar 381 persona nga 1684 të kryera në total. Numri i testimeve ka pësuar rritje të ndjeshme nga një ditë më parë, por raporti vijon të jetë 1 me 4.

- Advertisment -

Shpërndarja gjeografike e rasteve të reja është si vijon: 125 raste në Tiranë, 33 në Korçë, 27 në Fier, 26 në Krujë, nga 17 raste në Shkodër, Kavajë, nga 15 raste në Vlorë, Mallakastër, 14 në Pogradec, nga 13 raste në Lezhë, Gramsh, 12 në Tropojë, nga 9 raste në Kurbin, Përmet, Kuçovë, 7 në Kukës, 6 në Sarandë, 5 në Librazhd, 4 në Mat, 2 në Gjirokastër, nga 1 rast në Durrës, Mirditë, Lushnje.

Ndërkohë 5 pacientë nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me Covid-19, duke shënuar një total viktimash prej 532 që nga muaji mars, konkretisht një 54 vjeçar nga Korça, një 64 vjeçar nga Librazhdi, një 64 vjecar dhe dy 66 vjeçarë nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese. Aktualisht në tre spitalet Covid po marrin trajtim mjekësor 336 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit e kanë fituar betejën me koronavirusin 106 pacientë, ndërsa numri i të shëruarve ka shkuar në 11,473.

LEXO EDHE:

Back to top button