Shtëpia e Bardhë mbështet projektligjin për t’i dhënë Biden fuqinë për të ndaluar TikTok për “kërcënim të sigurisë kombëtare”

Shtëpia e Bardhë mbështet projektligjin për t'i dhënë Biden fuqinë për të ndaluar TikTok për "kërcënim të sigurisë kombëtare"

Shtëpia e Bardhë po mbështet një projekt-ligj në Kongres për t’i dhënë administratës Biden kompetenca të reja për të ndaluar aplikacionin video në pronësi kineze TikTok dhe teknologji të tjera të huaja që mund të paraqesin kërcënime sigurie.

Të martën, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se projektligji dypartiak i sponsorizuar nga një duzinë senatorë ‘do të forconte aftësinë tonë për të trajtuar rreziqet diskrete të paraqitura nga transaksionet individuale dhe rreziqet sistematike të paraqitura nga klasa të caktuara të transaksioneve që përfshijnë vendet shqetësuese në sektorë të ndjeshëm të teknologjisë ‘.

“Ne mezi presim të vazhdojmë të punojmë me demokratët dhe republikanët për këtë projekt-ligj dhe i bëjmë thirrje Kongresit të veprojë shpejt për ta dërguar atë në tryezën e Presidentit”, tha ai.

Javën e kaluar, Komiteti i Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve votoi përgjatë linjave partiake për t’i dhënë Presidentit Joe Biden fuqinë për të ndaluar TikTok-in në pronësi kineze.

Ligjvënësit votuan 24 pro dhe 16 për të miratuar masën për t’i dhënë administratës kompetenca të reja për të ndaluar aplikacionin në pronësi të ByteDance – i cili përdoret nga mbi 100 milionë amerikanë – si dhe aplikacione të tjera që konsiderohen si rreziqe sigurie.

“TikTok është një kërcënim për sigurinë kombëtare… Është koha për të vepruar”, tha Përfaqësuesi Michael McCaul, kryetar republikan i komitetit që sponsorizoi projektligjin.

“Çdokush me TikTok të shkarkuar në pajisjen e tij i ka dhënë CCP (Partisë Komuniste të Kinës) një derë të pasme për të gjithë informacionin e tyre personal. Është një tullumbace spiune në telefonin e tyre.’

Projektligji nuk specifikon saktësisht se si do të funksiononte ndalimi, por i jep Biden fuqinë për të ndaluar çdo transaksion me TikTok, i cili nga ana tjetër mund të parandalojë këdo në Shtetet e Bashkuara nga aksesi ose shkarkimi i aplikacionit në telefonat e tyre.

Projektligji do të kërkonte gjithashtu që Biden të vendosë një ndalim për çdo subjekt që “mund” të transferojë të dhëna personale të ndjeshme tek një ent që i nënshtrohet ndikimit të Kinës.

TikTok është vënë nën zjarr në rritje javët e fundit për shkak të frikës se të dhënat e përdoruesve mund të përfundojnë në duart e qeverisë kineze, duke minuar interesat e sigurisë perëndimore.

DOSJE - Presidenti Joe Biden nënshkruan ligjin H.R. 4346, Akti i CHIPS dhe Shkencës i vitit 2022, në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, 9 gusht 2022. (AP Photo/Carolyn Kaster, Dosja)
AP

Muajin e kaluar, Shtëpia e Bardhë u dha agjencive qeveritare 30 ditë për të siguruar që TikTok të mos jetë në asnjë pajisje dhe sistem federal. Më shumë se 30 shtete amerikane, Kanada dhe institucione të politikës së Bashkimit Evropian kanë ndaluar gjithashtu ngarkimin e TikTok në pajisjet shtetërore.

Shefi Ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew do të paraqitet para Komitetit të Energjisë dhe Tregtisë në SHBA më 23 mars, pas takimit me ligjvënësit muajin e kaluar në Capitol Hill.

Fati i masës së fundit është ende i pasigurt dhe përballet me pengesa të mëdha përpara se të bëhet ligj.

Projektligji do të votohej nga Dhoma e Përfaqësuesve këtë muaj, ku do të duhej të miratohej nga Dhoma e plotë dhe Senati i SHBA-së, i cili kontrollohet nga demokratët përpara se të shkojë në Biden.

LEXO EDHE:

Back to top button