Shurupi i bërë në shtëpi për kollën: Ju duhen vetëm tre përbërës natyralë

Me ardhjen e vjeshtës dhe ndryshimin e ditëve të nxehta dhe të ftohta, ka nisur edhe sezoni i ftohjes, dhimbjeve të fytit dhe kollitjes.

Të gjithë e dimë se sa e vështirë është të heqësh qafe kollën dhe mjalti është një ushqim që mund të ndihmojë në lehtësimin e saj.

Kanali YouTube Divas Kan Kuk ka recetën e një gjysheje për një pije për kollën e bërë në shtëpi me vetëm tre përbërës, mjaltë, vaj ulliri dhe lëng limoni, e cila gjithashtu ndihmon me alergjitë.

Sigurohuni që të përzieni dhe ngrohni përpara përdorimit dhe merrni një lugë nëse është e nevojshme.

Përbërësit:

1,5 filxhan mjaltë
1/2 filxhan vaj ulliri
lëng nga 5 limona

Përgatitja:

Hidhni mjaltin, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit në tenxhere dhe përzieni.
Gatuani në zjarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht.
Lëreni të ftohet.
Hidheni në një kavanoz të sterilizuar me kapak dhe ruajeni në frigorifer.

LEXO EDHE:

Back to top button