Si të parandaloni yndyrosjen e flokëve?

Si të parandaloni yndyrosjen e flokëve?

Flokët e trashë, të gjatë dhe me shkëlqim fitohen duke u kujdesur për shëndetin e lëkurës së kokës, ndërsa shampot dhe maskat që përdorni përfaqësojnë vetëm 20% të mbrojtjes.

Kjo nuk do të thotë se produktet nuk janë të rëndësishme, por është jashtëzakonisht e rëndësishme të merren parasysh edhe gjëra të tjera.

Mund të ketë shumë arsye pse skalpi juaj yndyrohet shpejt, duke përfshirë ato të brendshme, kështu që ndonjëherë mendoni se asnjë shampo nuk ju ndihmon vërtet.

Këto janë katër rregulla që mund të ndihmojnë që flokët tuaj të yndyrosen më ngadalë.

Hiqni dorë nga ushqimi i skuqur dhe i shpejtë

Ushqimet e përpunuara dhe të yndyrshme janë vërtetuar se shkaktojnë sebum të tepërt si në lëkurë ashtu edhe në lëkurën e kokës. Gjëja më e mirë që mund të bëni për bukurinë dhe shëndetin tuaj është të eliminoni ose reduktoni sa më shumë që të jetë e mundur marrjen e sheqerit të rafinuar, hamburgerëve, picave dhe ushqimeve të tjera të përpunuara.

Ju gjithashtu do të filloni të shihni një përmirësim të qartë nëse merrni proteina të mjaftueshme cilësore, yndyrna të shëndetshme, antioksidantë nga frutat dhe perimet në dietën tuaj. Suplementet e kolagjenit mund të ndihmojnë.

Shampo neutrale PH

Shumica e shampove që duam, sepse i bëjnë flokët tanë kaq të butë dhe të mëndafshtë, në fakt kanë një PH acid që çekuilibron flokët dhe mund të çojë në probleme si sebumi i tepërt ose dermatiti seborrheik. Një shampo me vlera optimale të PH për shëndetin e flokëve do të ndihmojë në balancimin e prodhimit të sebumit dhe me kalimin e kohës flokët nuk do të jenë aq të yndyrshëm.

Trajtimi i kokës me acid salicilik

Ju ndoshta aplikoni serum në fytyrën tuaj, pse të mos bëni të njëjtën gjë me skalpin tuaj? Përdorimi i një produkti të tillë mund të përmirësojë dukshëm shëndetin e flokëve, të balancojë prodhimin e sebumit dhe në këtë mënyrë të nxisë rritjen e tij. Ekspertët rekomandojnë që pas aplikimit të serumit, masazhoni butësisht lëkurën e kokës me gishta ose një furçë masazhi për t’u siguruar që të përthithet në mënyrë efektive në lëkurë dhe të stimulojë qarkullimin.

Mos i lani flokët me ujë të nxehtë

Uji i nxehtë çekuilibron seriozisht skalpin e kokës, duke çuar në dehidrim dhe sebum të tepërt. Para së gjithash, sigurohuni që uji me të cilin lani flokët të jetë i ngrohtë dhe jo i nxehtë. Ju nuk keni nevojë për nxehtësi të lartë për të pastruar flokët në mënyrë efektive. Përveç kësaj, kur uji është shumë i nxehtë, ai ndikon edhe në flokët, duke çuar në një pamje të thatë dhe të ashpër.

LEXO EDHE:

Back to top button