Skica e vjetër e Freddie Mercury zbulon se si duhej të quhej hiti më i madh i Queen

Skica e vjetër e Freddie Mercury zbulon se si duhej të quhej hiti më i madh i Queen

Në mesin e më shumë se 1500 artikujve nga koleksioni privat i Freddie Mercury, u gjet edhe teksti i këngës “Bohemian Rhapsody”, një nga hitet më të mëdha të grupit “Queen”.

U zbulua se kënga fillimisht supozohej të titullohej “Mongolian Rhapsody”, transmeton Guardian.

Frontmeni i grupit “Queen” e shkroi këngën me atë titull, dhe më vonë e rikrijoi atë. Në njërën nga 15 faqet e drafteve të këngës, ai shkroi një titull – “Rapsodi mongole”, më pas kaloi “Mongolian” dhe shkroi “Bohemian”.

Mërkuri fillimisht e imagjinoi ndryshe vargun “Mama, sapo vrau një burrë”. Vuri një armë në kokë, më tërhoqi këmbëzën, tani ai ka vdekur”, dhe duhet të shkruante: “Ka filluar një luftë, unë duhet të iki sonte, duhet të qëndroj dhe të luftoj”.

Sipas mediave të huaja, vlera e draftit të Merkurit vlerësohet në 1.2 milionë paund.

Një ekspozitë njëmujore e artikujve jo-Freddie Mercury do të mbahet këtë verë. Artikujt nga shtëpia e këngëtarit të ndjerë të Queen në Londrën perëndimore do të ekspozohen nga 4 gushti deri më 5 shtator.

 

LEXO EDHE:

Back to top button