Spanja do të dërgojë 6 tanke Leopard në Ukrainë

Spanja do të dërgojë 6 tanke Leopard në Ukrainë

Spanja do të dërgojë 6 tanke Leopard 2A4 në Ukrainë pas Pashkëve, sipas ministres panjolle të Mbrojtjes, Margarita Robles.

Tanket e prodhimit gjerman nuk janë përdorur që nga vitet 1990, u tha Robles ligjvënësve, duke shtuar se Spanja i kishte riparuar ato dhe do të testonte gatishmërinë e tyre luftarake përpara se t’i dërgonte për të mbështetur përpjekjet e Ukrainës për të zmbrapsur pushtimin rus.

Spanja do të riparojë katër tanke të tjera që do të dërgohen shumë shpejt, tha ajo.

LEXO EDHE:

Back to top button