Stoltenberg paralajmëron Rusinë: Mos ndërhyni në Bjellorusi


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje sot Rusisë që të mos ndërhyjë në Bjellorusi për të kontrolluar protestat e pashembullta që kanë shpërthyer në vend që nga zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit.

“Askush, as Rusia, nuk duhet të ndërhyjë atje”, tha Stoltenberg në një intervistë për gazetën e njohur gjermane “Bild”.

“Bjellorusia është një shtet sovran dhe i pavarur”, shtoi ai.

Zyrtari theksoi, gjithashtu, se NATO respekton integritetin territorial të Bjellorusisë.

LEXO EDHE:

Back to top button