Stresi prek më shpesh këto 5 vende në trup

Stresi prek më shpesh këto 5 vende në trup

Stresi shpesh na jep motivim për të bërë më mirë.

Shumë njerëz performojnë mirë nën stres dhe madje tregojnë rezultate më të mira. Megjithatë, problemi lind kur ne nuk jemi në gjendje ta menaxhojmë atë, gjë që mund të ndikojë në trupin tonë.

Stresi mund të çojë në fenomene të çuditshme në trupin tuaj. Më së shumti manifestohet në vendet e mëposhtme:

1. Muskujt dhe kyçet

Stresi mund të shkaktojë dhimbje, shtrëngim ose dhimbje të muskujve, si dhe ngërçe. Kjo ndodh sepse stresi ul pragun e dhimbjes, shkruan albeu.com.

2. Zemra dhe mushkëritë

Shumë kortizol i hormonit të stresit mund të rrezikojë zemrën dhe mushkëritë. Sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, presioni i lartë i gjakut dhe astma janë vetëm disa nga pasojat. Nëse keni dhimbje gjoksi ose shtrëngim ose palpitacione, konsultohuni me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur për të përjashtuar sëmundje serioze.

3. Lëkura dhe flokët
Nëse keni një sëmundje të lëkurës si ekzema, rosacea ose psoriasis, stresi mund ta përkeqësojë gjendjen. Mund të çojë në kruajtje, djersitje të tepërt, madje edhe rënie të flokëve.

4. Shpatullat, koka dhe nofulla

Mjekët e quajnë këtë “trekëndëshi i tensionit”. Stresi mund të shkaktojë tension, dhimbje koke, shtrëngim në qafë dhe nofull, dhe ngërçe në qafë dhe shpatulla.

5. Sistemi imunitar

Ju duhet një sistem i fortë imunitar për të luftuar sëmundjet, por stresi dobëson mbrojtjen e trupit. Kjo rrit gjasat për t’u prekur nga një ftohje ose grip.

LEXO EDHE:

Back to top button