Studimi i fundit: Arktiku mund të jetë pa akull deri në vitin 2030

Studimi i fundit: Arktiku mund të jetë pa akull deri në vitin 2030

Shkencëtarët po paralajmërojnë se Arktiku mund të mbarojë nga akulli i detit një dekadë më herët se sa pritej – një tjetër shenjë e qartë se kriza klimatike po zhvillohet më shpejt se sa pritej.

Një studim i ri i botuar të martën në revistën Nature Communications zbuloi se akulli i detit Arktik mund të zhduket plotësisht gjatë muajit shtator që në fillim të viteve 2030. Edhe nëse bota do të reduktonte ndjeshëm ndotjen e ngrohjes globale sot, Arktiku mund të përjetojë ende verë pa akull deti deri në vitet 2050, thonë shkencëtarët.

Studiuesit analizuan ndryshimet nga viti 1979 në 2019, duke krahasuar të dhëna të ndryshme satelitore dhe modele klimatike për të vlerësuar se si ka ndryshuar akulli i detit Arktik.

Ata zbuluan se rënia e akullit të detit është kryesisht rezultat i ndotjes që ngroh planetin dhe modelet e mëparshme nënvlerësuan tendencat e shkrirjes së akullit të Arktikut.

“Ne u befasuam kur zbuluam se Arktiku do të jetë pa akull në verë, pavarësisht nga përpjekjet tona për të reduktuar emetimet, gjë që nuk pritej,” tha Min Seon-ki, autori kryesor i studimit dhe një profesor në Universitetin e Shkencave. Pohang në Korenë e Jugut, në një deklaratë për CNN.

Akulli i Arktikut grumbullohet gjatë dimrit dhe më pas shkrihet në verë, zakonisht duke arritur nivelet më të ulëta në shtator, përpara se cikli të fillojë përsëri.

Sapo verat e Arktikut të jenë pa akull, akumulimi i akullit të detit në stinët më të ftohta do të jetë shumë më i ngadalshëm, tha Min. Sa më i ngrohtë të jetë, aq më shumë ka të ngjarë që Arktikut t’i mbarojë akulli i detit në sezonin më të ftohtë.

Nën “rrugën e emetimeve më të larta” – në të cilën bota vazhdon të djegë lëndë djegëse fosile dhe nivelet e ndotjes nga ngrohja e planetit vazhdojnë të rriten – studimi parashikon se Arktiku do të përjetojë një humbje të plotë të akullit të detit nga gushti deri në fund të tetorit më parë. vitet 2080. Min tha.

Gjetjet e studimit kundërshtojnë raportin e Panelit Ndërqeveritar të OKB-së për Ndryshimet Klimatike për vitin 2021, i cili tha se Arktiku do të ishte “praktikisht pa akull afër mesit të shekullit, nën skenarët me emetim të mesëm dhe të lartë.” gazrat serrë”.

Ky studim i ri tregon se kjo mund të ndodhë 10 vjet më parë, pavarësisht nga skenarët e emetimeve, tha Min.

Gjatë dekadave të fundit, Arktiku është ngrohur 4 herë më shpejt se pjesa tjetër e botës, sipas një studimi të vitit 2022. Tashmë ka një humbje të shpejtë të akullit të detit në rajon, me akullin e detit që tkurret me një normë prej 12.6% në dekadë në shtator, sipas NASA-s.

Një Arktik pa akull deti veror do të shkaktonte pasoja të tmerrshme në mbarë botën. Akulli i bardhë i ndritshëm reflekton energjinë diellore nga Toka. Kur ky akull shkrihet, ai ekspozon një oqean më të errët, i cili thith më shumë nxehtësi duke shkaktuar ngrohje të mëtejshme – një proces reagimi i quajtur Amplifikimi Arktik.

Tkurrja e akullit të detit mund të ndikojë gjithashtu në motin global që shtrihet shumë përtej Arktikut.

“Ne duhet të përgatitemi shumë shpejt për një botë me një Arktik më të ngrohtë.” Meqenëse ngrohja e Arktikut parashikohet të sjellë ekstreme të motit si valët e të nxehtit, zjarret dhe përmbytjet në gjerësinë veriore të mesme dhe të lartë, një fillim më i hershëm i shkrirjes së Arktikut do të thotë gjithashtu se ne do të përjetojmë ngjarje ekstreme më shpejt se sa parashikohej,” shpjegon ai. Min.

Një Arktik pa akull mund të çojë gjithashtu në një rritje të trafikut detar tregtar duke hapur rrugë të reja, të cilat do të kishin një efekt indirekt. Sipas raportit vjetor të Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike për Arktikun vitin e kaluar, një rritje në trafikun e anijeve do të çonte në emetime më të larta dhe ndotje në rajon.

Mika Rantanen, një studiuese në Institutin Meteorologjik Finlandez dhe autori kryesor i studimit të vitit 2022, i tha CNN se studimi i botuar të martën përdori një “metodologji të re dhe më të fundit” për të parashikuar se kur Arktiku do të jetë pa akull.

“Metodologjia është shumë e kujdesshme dhe mbart një shkallë të lartë besimi në atribuimin,” tha Rantanen, i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

“Rezultati më i mrekullueshëm nuk është se humbja e akullit të detit i atribuohet rritjes së gazeve serrë, gjë që tashmë ishte e njohur gjerësisht, por se ata parashikojnë se Arktiku do të jetë pa akull një dekadë më herët sesa mendohej më parë.”

Min tha se gjetjet tregojnë se Arktiku është në prag të “sëmundjes serioze” dhe se rajoni ka arritur një “pikë kthese”.

“Ne mund të mendojmë për akullin e detit Arktik si sistemin imunitar të trupit tonë që mbron trupin tonë nga gjërat e dëmshme. “Pa mbrojtës, situata në Arktik do të përkeqësohet shpejt,” tha Min, raporton CNN.

LEXO EDHE:

Back to top button