Sulm në Siri, vriten 10 punëtorë nafte

Një sulm në Sirinë lindore vrau 10 punëtorë të naftës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve SANA.

“Dy të tjerë janë plagosur nga një sulm terrorist që synoi tre autobusë që transportonin punëtorë të naftës”, thuhet në raport të premten.

SANA nuk dha asnjë informacion mbi natyrën e sulmit ose kush mund të qëndronte pas tij, por një monitor i luftës me bazë në Britani akuzoi “celula të grupit të Shtetit Islamik”, duke iu referuar ISIL (ISIS) për kryerjen e sulmit, shkruan Al Jazeera. 

“Sulmi filloi me mjete shpërthyese që shpërthyen ndërsa autobusët po kalonin dhe më pas militantët e grupit qëlluan mbi ta,” tha për AFP Rami Abdel Rahman, drejtor i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut.

LEXO EDHE:

Back to top button