Sulmet ruse në Ukrainë, 6 viktima dhe 36 të plagosur

Sulmet ruse në Ukrainë, 6 viktima dhe 36 të plagosur

Gjashtë persona u vranë dhe 36 të tjerë u plagosën në sulmet ruse në disa rajone të Ukrainës më 23 nëntor.

Siç tha shefi i Policisë Kombëtare të Ukrainës Ihor Klymenko në transmetimin e telethonit mbarëkombëtar, policia deri më tani ka regjistruar sulme me raketa në 16 objekte në të gjithë Ukrainën.

“Në veçanti, mund të konfirmoj se një shtëpi në qytetin Vyshgorod, rajoni i Kievit, u godit. Tre persona u vranë dhe 20 u plagosën. Në total, gjashtë persona u vranë dhe 36 të tjerë u plagosën në Ukrainë si pasojë e mbrëmjes së Rusisë dhe mbrëmjes së Rusisë dhe greva e mesditës”, tha Klymenko.

Rusia nisi të mërkurën një sulm masiv me raketa në një numër rajonesh të Ukrainës, veçanërisht duke synuar infrastrukturën energjetike. Aktualisht, ka ndërprerje emergjente të energjisë në të gjithë Ukrainën, furnizimi me ujë mungon në disa rajone.

LEXO EDHE:

Back to top button