Tajfuni Noru godet Filipinet, 5 viktima dhe miliona pa energji

Tajfuni Noru godet Filipinet, 5 viktima dhe miliona pa energji

Pesë punonjës të shpëtimit në Filipine janë vrarë nga një tajfun që ka lënë shtëpi të përmbytura dhe miliona njerëz pa energji elektrike.

Ata humbën jetën nga përmbytjet gjatë kryerjes së operacioneve në rrethin e San Miguel, në veri të kryeqytetit Manila. Distrikti ishte ndër ata që u goditën rëndë nga tajfuni Noru.

Disa banorë u bllokuan në çatitë e tyre, ndërsa të tjerë kaluan nëpër ujërat e shpërndara me mbeturina, duke u përpjekur të kalonin furnizimet.

Tajfuni arriti shpejtësinë deri në 240 km/h në Luzon, ku jeton më shumë se gjysma e popullsisë 110 milionëshe të vendit.

Noru, i njohur në vend si Karding, fillimisht arriti në tokë si një super tajfun, por më vonë u dobësua. Ai pritet të largohet nga Filipinet deri të hënën në mbrëmje.

LEXO EDHE:

Back to top button