Taravari: Do të mbyllen të gjitha mediat që financohen nga Rusia

Taravari: Do të mbyllen të gjitha mediat që financohen nga Rusia

Kandidati për president nga koalicioni VLEN, Arben Taravari derisa shpalosi platformën e tij tha se në të ardhmen ai do të kërkoj që presidenti të votohet në kuvend me votim të dyfishtë. Ndërkohë që në një far forme iu shpalli luftë mediave të financuara nga Rusia.

“Si president do të kërkojë që presidenti të zgjidhet në Kuvend përmes votimit të dyfishtë. Do të kujdesem që të hiqet 20 për qindëshi dhe gjuha shqipe të jetë gjuha zyrtare në nivelin e njëjtë me gjuhën maqedonase. Do të ngrejë iniciativë për lirinë e mediave. Mediat ruse dhe ato që financohen nga Rusia do të mbyllen, kuptohet gjithnjë duke pas parasysh lirin e shprehjes”, tha Taravari. /Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button