Të paktën 18 civilë u vranë në sulmin e al-Shabab në Somali

Të paktën 18 civilë u vranë në sulmin e al-Shabab në Somali

Luftëtarët e Al-Shabab kanë vrarë të paktën 18 civilë dhe kanë shkatërruar kamionë të ngarkuar me ndihma ushqimore në një sulm gjatë natës në rajonin qendror të Somalisë.

Grupi i armatosur nisi sulmin në zonën Hiran në shtetin gjysmë autonom të Hirshabelle në Somalinë qendrore. Kamionët po transportonin furnizime ushqimore nga qyteti Baladweyne në qytetin Mahas, thanë banorët të shtunën.

“Al-Shabab vrau 18 civilë dhe dogji … disa kamionë me ushqime ndihmash që po shkonin për në qytetin Mahas mbrëmë”, tha Farah Aden, një qytetar për aljazeera.

Agjencia shtetërore e lajmeve Sonna raportoi se luftëtarët e al-Shabab u vunë zjarrin kamionëve dhe “vranë shumicën e njerëzve në bordin e automjeteve”.

Aden tha se banorët e armatosur i ndoqën sulmuesit nga zona javën e kaluar, por qeveria nuk dërgoi trupa për të ndihmuar në parandalimin e kthimit të tyre.

Grupi i lidhur me al-Qaedan ka luftuar me qeverinë qendrore të Somalisë për më shumë se një dekadë. Ajo dëshiron të vendosë sundimin e saj bazuar në një interpretim të rreptë të ligjit islam.

Muajin e kaluar më shumë se 20 njerëz u vranë në një sulm në të cilin luftëtarët e al-Shabab sulmuan hotelin Hayat në Mogadishu.

LEXO EDHE:

Back to top button