Tërmeti në Turqi, 70-vjeçari nxirret i gjallë pas 34 orësh nën rrënoja

Një lajm i mirë vjen nga Turqia. Një burrë 70-vjeçar ka arritur të nxirret i gjallë nga një ndërtesë e shembur në Izmir.

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë arritur që rreth 34 orë pas tërmetit të fortë që goditi vendin, ta nxirrnin të gjallë burrit. Ahmet Citim, u nxor nga rrënojat në Izmir pak pas mesnatës të së dielës dhe u dërgua me urgjencë në spital. Ministri i shëndetësisë turke, Fahrettin Koca shkroi në Twitter atë që Ahmet i ka thënë: “Unë kurrë nuk e humba shpresën”.

Kujtojmë se Turqia e Greqia u godit paraditen e së premtes nga një tërmet me magnitutë, 6.8 ballë të shkallës rihter. Si pasojë deri më tani, 58 persona kanë ndërruar jetë dhe rreth 900 të tjerë janë lënduar. Ndërkohë ekipet e kërkim-shpëtimit ndodhen ende në ndërtesat e shembura, për të nxjerrë personat që ndodhen ende në rrënoja.

“Nëse janë gjallë, ne kemi shanse të mëdha për të shkuar tek ata për 72 orë”, u tha gazetarëve nënkryetari Fuat Oktay. “Dashtë Zoti, do të jetë kështu”.

 

LEXO EDHE:

Back to top button