Top 10 profilet më të ndjekura në Instagram, vendi i parë habiti shumë

Pothuajse nuk ka asnjë person që nuk ka një profil në rrjetin social Instagram dhe personazhet publikë dhe personazhet e famshëm nga të gjitha sferat prijnë nga numri i ndjekësve.

Instagram është një rrjet social për ndarjen e fotove dhe videove, sot në pronësi të kompanisë amerikane Meta. Aplikacioni i lejon përdoruesit të ngarkojnë përmbajtje që mund të redaktohen me filtra dhe të organizohen nga hashtags dhe gjeoetiketa.

Postimet mund të ndahen publikisht ose me ndjekësit e miratuar paraprakisht. Përdoruesit mund të shfletojnë përmbajtjen e përdoruesve të tjerë sipas etiketës dhe vendndodhjes, të shikojnë përmbajtje në trend si fotot dhe të ndjekin përdoruesit e tjerë.

Kjo është lista e 10 profileve më të ndjekur në Instagram:

Khloe Kardashian

Tre motrat Kardashian janë në top dhjetë profilet më të ndjekura në Instagram, me Khloe në vendin e 10-të. Ajo numëron 295 milionë ndjekës në këtë rrjet social dhe është ende shumë pas dy motrave të saj më të njohura.

Beyonce

Pikërisht përballë Chloe është këngëtarja e njohur Beyonce. Ajo njihet për mjeshtërinë e saj dhe i shtyn kufijtë me aftësitë e saj vokale. Megjithatë, kjo nuk e ndihmoi atë të bëhej më e ndjekura në rrjetin e njohur social. Profili i saj në Instagram është i 9-ti më i ndjekuri me 297 milionë ndjekës.

Kim Kardashian

Motra më e famshme Kardashian zuri vendin e tetë. Fillimisht ajo fitoi vëmendjen mediatike si mike dhe stiliste e Paris Hilton dhe më pas u bë një yll realiteti.

Edhe pse është Kardashianja më e famshme, duke gjykuar nga statistikat, nuk është më e pëlqyera. 346 milionë njerëz e ndjekin Kim në Instagram.

Ariana Grande

Në shkurt 2019, këngëtarja e njohur Ariana Grande ishte personaliteti femëror më i ndjekur në këtë rrjet social. Më pas ata kaluan Kylie Jenner dhe Selena Gomez.

Aktorja dhe ylli i popit amerikan e ka kaluar edhe mbretëreshën e realitetit Kim Kardashian dhe 357 milionë njerëz e ndjekin atë në Instagram.

Duein Xhonson

Dwayne Johnson, i njohur gjithashtu si The Rock, është një aktor amerikan dhe ish mundës profesionist. I njohuri The Rock zuri vendin e gjashtë në listën e profileve më të ndjekur në Instagram. Ai mburret me 365 milionë ndjekës dhe është i vetmi aktor në këtë listë.

Kylie Jenner

Kylie Jenner, manjatja e kozmetikës dhe ylli i realitetit, u bë gruaja e parë në botë që arriti 300 milionë ndjekësit në rrjetin social Instagram dhe deri vonë ishte femra më e ndjekur në këtë rrjet. Megjithatë, me 380 milionë ndjekës, Kylie mbetet Kardashiani më i ndjekur.

 

Selena Gomez

Kylie Jenner humbi titullin e gruas më të ndjekur në Instagram. Fronin e mori këngëtarja dhe aktorja Selena Gomez.

Ajo aktualisht ka 381 milionë ndjekës dhe Kylie ka 380 milionë. Në vitin 2019, Selena ishte më e ndjekura në rrjetin social të përmendur. Më pas ajo u parakalua nga Ariana Grande dhe Kylie. Megjithatë, ai arriti të rikthehet në krye.

Lionel Messi

Leo Messi, edhe pse jo personi më i ndjekur në Instagram, ka postimin më të pëlqyer të të gjitha kohërave. Megjithatë, ai ka lindur për të thyer rekorde, ndaj ka thyer një të tillë edhe në rrjetet sociale.

Gjegjësisht, pas fitimit të Kupës së Botës në Katar, Messi publikoi 10 foto të festës me në krye imazhin tashmë ikonik të tij duke e ngritur kupën mbi audiencë. Ai postim arriti më shumë se 75 milionë pëlqime dhe e kaloi vezën e njohur.

Megjithatë, profili në Instagram i futbollistit të njohur doli në vendin e tretë në listën e profileve më të ndjekur. Ai ndiqet nga 432 milionë njerëz dhe para tij janë vetëm dy profile.

Christiano Ronaldo

Futbollisti i njohur portugez Cristiano Ronaldo ka thyer së fundmi një tjetër rekord. Domethënë, me 550 milionë ndjekës, ai u bë personi më i ndjekur në Instagram.

Ronaldo, sipas disa vlerësimeve, vetëm nga Instagrami dhe bashkëpunimi me markat e modës dhe sportit fiton rreth 2.3 milionë dollarë për postim të paguar.

Instagram

Shumë nuk do të prisnin që vendi i parë në këtë listë të mos ishte një person i vetëm i famshëm, por vetë profili i Instagramit. Instagram argëton 607 milionë ndjekësit e tij me një sërë përmbajtjesh argëtuese që postohen në profilin e tij.

LEXO EDHE:

Back to top button