Trazirat në Brazil, policia arreston 400 persona

Trazirat në Brazil, policia arreston 400 persona

Të paktën 400 persona janë arrestuar pasi mbështetësit pro-Bolsonaros sulmuan ndërtesat kryesore qeveritare në kryeqytetin e Brazilit. Lajmin e ka bërë me dije guvernatori i Distriktit Federal të vendit, Ibaneis Rocha i cili theksoi se të arrestuarit “do të paguajnë për krimet e kryera”.

“Ne vazhdojmë të punojmë për të identifikuar të gjithë të tjerët që morën pjesë në këto akte terroriste në Distriktin Federal. Ne vazhdojmë të punojmë për të rivendosur rendin,” shtoi Rocha.

Ish-presidenti brazilian Jair Bolsonaro denoncoi “pushtimet e ndërtesave publike” në Brasília, pasi mbështetësit e tij sulmuan ndërtesat kryesore qeveritare.

“Megjithatë, grabitjet dhe pushtimet e ndërtesave publike siç kanë ndodhur sot, si dhe ato të praktikuara nga e majta në 2013 dhe 2017, i shpëtojnë rregullit. Gjatë gjithë mandatit tim kam vepruar gjithmonë sipas Kushtetutës, duke respektuar dhe mbrojtur ligjet, demokracinë, transparencën dhe lirinë tonë të shenjtë”, tha ai.

Mbështetësit e ish-presidentit brazilian të ekstremit të djathtë, Jair Bolsonaro sulmuan Kongresin brazilian, Gjykatën e Lartë dhe kanë rrethuar pallatin presidencial. Skenat dramatike erdhën një javë pas inaugurimit të veteranit të presidentit të ri, Luiz Inácio Lula da Silva. Mbështetësit e Bolsonaros, të cilët refuzuan të pranojnë se ai humbi zgjedhjet, thyen barrierat e policisë në kryeqytetin, Brasília.

Policia përdori gaz lotsjellës, por nuk arriti t’i zmbrapsë demonstruesit. Protestuesit kanë thyer xhamat, ndërsa të tjerë arritën në dhomën e Senatit, ku hodhën karrige dhe shkulën stolat.

Presidenti brazilian Luiz Inácio Lula da Silva thotë se autorët që kanë sulmuar institucionet në vend do të ndëshkohen.

Lula tha se nuk kishte “asnjë precedent në historinë e vendit tonë” për skenat e para në Kongres dhe në Gjykatën e Lartë. Ai e quajti dhunën “akte vandalësh dhe fashistësh”.

Edhe BE ka dënuar trazirat në Brazil duke thënë se zgjedhja e presidentit Lula u bën në mënyrë demokratike.

“Dënojmë sulmin ndaj institucioneve demokratike të Brazilit. Nga BE ekziston mbështetje e plotë për Presidentin Lula Da Silva, duke shtuar se ai është zgjedhur në mënyrë demokratike nga miliona brazilianë përmes zgjedhjeve të ndershme dhe të lira”, shkroi kreu i KE, Charles Michel në një postim në Twitter.

LEXO EDHE:

Back to top button