Trudeau njofton miliona të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën

Trudeau njofton miliona të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën

Justin Trudeau ka njoftuar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën me vlerë 500 milionë dollarë kanadezë (297 milionë funte) – dhe konfirmoi se Kanadaja do të marrë pjesë në një përpjekje shumëkombëshe për të trajnuar pilotët luftarakë ukrainas.

Duke folur në një konferencë shtypi gjatë udhëtimit të tij të paparalajmëruar sot në Kiev, ai tha gjithashtu se vendi i tij po kapte një aeroplan mallrash Antonov në pronësi ruse që u ul atje vitin e kaluar.

Po fillon procesin e dorëzimit të avionit në Ukrainë, shtoi ai.

Udhëtimi shënon të dytin Trudeau në Ukrainë që nga pushtimi rus vitin e kaluar.

LEXO EDHE:

Back to top button