Ushtria e Ukrainës rifiton deri në 1.4 km terren pranë Bakhmut

Ushtria e Ukrainës rifiton deri në 1.4 km terren pranë Bakhmut

Forcat ukrainase thonë se kanë avancuar deri në 1.4 km në disa seksione të vijës së frontit pranë Bakhmut gjatë ditës së kaluar.

Është e fundit në një numër fitimesh të raportuara këtë javë nga Kievi pranë qytetit të shkatërruar lindor, të cilin Rusia pretendoi se kontrollonte muajin e kaluar pas një beteje të gjatë dhe të përgjakshme.

“Ne po përpiqemi… të kryejmë sulme kundër armikut, po kundërsulmojmë. Ne kemi arritur të përparojmë deri në 1400 metra në seksione të ndryshme të frontit,” tha Serhiy Cherevati, zëdhënës i komandës ushtarake lindore.

Në komentet televizive, zoti Cherevati tha se forcat e Moskës filluan një kundërsulm i cili dështoi, dhe gjithashtu pësoi viktima të rënda dhe dëmtime të pajisjeve ushtarake.

LEXO EDHE:

Back to top button