Trump i dorëzohet autoriteteve: Akuzohet për përpjekje të manipulimit me votën e 2020

Trump i dorëzohet autoriteteve: Akuzohet për përpjekje të manipulimit me votën e 2020

Donald Trump iu dorëzua autoriteteve në Gjeorgji më vonë sot. Ai akuzohet se po përpiqet të rikuperojë humbjen e zgjedhjeve të 2020 në shtet.

Kjo është aktakuza e katërt në më pak se 6 muaj kundër ish-presidentit amerikan dhe kandidatit kryesor aktual të Partisë Republikane për zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Më shumë se 40 kallëzime penale janë ngritur kundër Trump dhe 18 njerëzve të afërt të tij gjatë kohës që ai ishte president për përpjekje për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve në Gjeorgji.

Procedura për ekstradimin e Trump këtë herë do të jetë ndryshe nga tre të mëparshmet.

Ai do të dorëzohet në burgun e Qarkut Fulton ku do të gjykohet. Një gjurmë gishti do të merret dhe ndoshta do të fotografohet. Dorëzimi i tij tek autoritetet do të bëhet nën siguri të shtuar në Atlanta.

Në fillim të javës ai ra dakord me gjykatën për të paguar një garanci prej 200 mijë dollarësh për të mbetur i lirë.

Deri më tani, 9 nga ata të afërt me Trump që janë akuzuar janë dorëzuar. Mes tyre është edhe ish-avokati i tij personal, Rudy Giuliani.

Trump ka deklaruar vazhdimisht se akuzat ndaj tij janë një “gjueti shtrigash” nga qeveria aktuale amerikane. Ndërkohë u zhvillua debati i parë presidencial për nominimin e Partisë Republikane. Trump tha se nuk do të kandidojë për shkak të “përparësisë serioze që ka ndaj kandidatëve të tjerë”.

LEXO EDHE:

Back to top button