Trupat izraelite gjejnë “tunelet e Hamasit” së bashku me trupat e dy pengjeve

Trupat izraelite gjejnë "tunelet e Hamasit" së bashku me trupat e dy pengjeve

Trupat izraelite kanë pretenduar se kanë gjetur një bosht tuneli të përdorur nga terroristët e Hamasit në spitalin Al-Shifa të Gazës, së bashku me trupat e dy pengjeve të mbajtura në një ndërtesë afër.

IDF publikoi një video që tregonte një hyrje tuneli në një zonë të jashtme të spitalit Al-Shifa, dy ditë pasi trupat izraelite hynë në terrenin e saj për të gjuajtur për një qendër komanduese të Hamasit që ata thonë se është poshtë objektit spitalor.

Gjatë bastisjes, Izraeli tha se ata gjetën trupat e dy pengjeve – Yehudit Weiss, 64 vjeç dhe ushtares izraelite Noa Marciano, 19 vjeç – në një ndërtesë ngjitur me spitalin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu pretendoi se kishte ‘indikacione të forta’ se pengjet mbaheshin në spital, por ata nuk ishin më aty kur objekti u bastis.

“Ne kishim indikacione të forta se ata ishin mbajtur në Spitalin Shifa, që është një nga arsyet që ne hymë në spital”, tha ai për CBS Evening News. “Nëse ata ishin (aty), ata u larguan”.

Trupat izraelite pretenduan se gjetën një hyrje tuneli dhe armë brenda një kamioni të vendosur në kompleks – por ushtria ende nuk ka nxjerrë prova të një qendre komanduese qendrore të Hamasit që Izraeli ka thënë se është fshehur poshtë kompleksit. Hamasi dhe stafi i spitalit më të madhi të Gazës, i mohojnë akuzat. /Dailymail/

LEXO EDHE:

Back to top button