Turmat mblidhen përpara funeralit të presidentit iranian

Turmat mblidhen përpara funeralit të presidentit iranian

Turma të mëdha kanë nisur të mblidhen në kryeqytetin iranian Teheran për ceremoninë kryesore të varrimit të presidentit të ndjerë të vendit, Ebrahim Raisi.

Raisi vdiq së bashku me ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe gjashtë të tjerë në një aksident me helikopter të dielën pranë kufirit me Azerbajxhanin.

Ceremonia do të fillojë me Udhëheqësin Suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, duke udhëhequr lutjet në kryeqytet, përpara se arkivolet e veshur me flamurin iranian të futen në sheshin kryesor të qytetit Azadi.

Autoritetet kanë paralajmëruar kundër demonstratave kundër procesionit funeral dhe fyerjeve të postuara në internet.

Në të gjithë kryeqytetin, pankarta të mëdha janë ngritur duke përshëndetur të ndjerin Raisi si “dëshmor i shërbimit”, ndërsa të tjerë i dhanë “lamtumirën shërbëtorit të të pafavorizuarve”.

Disa banorë në Teheran morën mesazhe që i kërkonin të merrnin pjesë në ceremonitë e së mërkurës, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

Pamjet e transmetuara nga televizioni shtetëror treguan rrugë të mbushura me zi, shumë prej të cilëve mbanin fotografi të Raisit ose flamurin iranian.

Një pjesë e vogël e personaliteteve të huaja pritet të marrin pjesë në ceremoni.

LEXO EDHE:

Back to top button