Turqia: Suedia dhe Finlanda kanë bërë përparime drejt anëtarësimit në NATO

Turqia: Suedia dhe Finlanda kanë bërë përparime drejt anëtarësimit në NATO

Turqia thotë se Suedia dhe Finlanda kanë bërë përparime drejt anëtarësimit në NATO, por ende duhej të bëjnë më shumë për të plotësuar kërkesat e Ankarasë për të luftuar “terrorizmin”, sipas mediave të huaja.

Suedia dhe Finlanda aplikuan në maj për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Megjithatë, ata hasën kundërshtime nga Turqia, e cila akuzoi dy vendet nordike se po strehonin luftëtarë nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe grupe të tjera.

Stokholmi dhe Helsinki kanë mohuar akuzat, por janë zotuar të bashkëpunojnë me Ankaranë për të adresuar plotësisht shqetësimet e saj të sigurisë dhe për të hequr embargon e armëve.

“Të dy vendet morën disa hapa, ne i kemi pranuar. Por nuk ka pasur asnjë hap në lidhje me kërkesat për ekstradimin dhe ngrirjen e aseteve terroriste,”  tha ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në një mbledhje të NATO-s në Bukuresht.

LEXO EDHE:

Back to top button