Ukraina i kërkon Turqisë të konfiskojë anijen që dyshohet se transportonte grurë të vjedhur

Ukraina i kërkon Turqisë të konfiskojë anijen që dyshohet se transportonte grurë të vjedhur

Autoritetet ukrainase i kanë kërkuar Turqisë të konfiskojë një anije që transportonte mijëra tonë drithë që dyshohet se janë vjedhur nga zonat e kontrolluara nga Rusia.

Anija me flamur panamez mbërriti në portin Samsun të Detit të Zi të hënën me një ngarkesë prej 19,000 tonë elbi, sipas të dhënave të transportit. Disa ditë më parë, prokurorët ukrainas kërkuan nga autoritetet turke që të kapnin anijen, duke pretenduar se ajo kishte ngarkuar elb në një port në Krimenë e pushtuar.

Prokurorët ukrainas u kanë kërkuar autoriteteve turke të marrin mostra dhe të marrin në pyetje kapitenin dhe ekuipazhin e tij. Ata gjithashtu raportojnë se anija ka çaktivizuar sistemin e saj të gjurmimit.

Anija operohet nga një kompani me bazë në Dubai, Tower Shipping, dhe në pronësi të një prej filialeve të saj është Alvion Maritime, sipas letrës së prokurorit dhe Equasis, një bazë të dhënash ndërkombëtare të transportit.

Kompanitë ruse kanë kontrabanduar mijëra tonë drithë të vjedhur nga Ukraina. Kremlini mohon se Rusia po vjedh grurë nga Ukraina.

Në muajt e fundit, autoritetet turke kishin ndërmarrë hapa për të goditur blerjet e grurit të vjedhur ukrainas pasi Kievi i bëri thirrje publikisht Turqisë që të kapte një anije tjetër të ngarkuar me grurë të vjedhur korrikun e kaluar, sipas diplomatëve.

Turqia, një anëtare e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, ka qenë në mosmarrëveshje midis Rusisë dhe Perëndimit që kur Kremlini nisi pushtimin e tij vitin e kaluar.

Turqia, së bashku me Kombet e Bashkuara, ndërmjetësuan një marrëveshje vitin e kaluar që lejoi Ukrainën të rifillonte dërgesat e grurit nëpër Detin e Zi.

LEXO EDHE:

Back to top button