Ukraina shpall emergjencën, sulmet ruse lënë në errësirë gjysmën e vendit

Ukraina shpall emergjencën, sulmet ruse lënë në errësirë gjysmën e vendit

Operatori i rrjetit energjetik të Ukrainës, Ukrenergo, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshem pasi sulmet me raketa ruse në të gjithë vendin kanë lënë në errësirë më shumë se 50% të energjisë në Ukrainë.

Ministri i Energjisë së vendit, Herman Halushchenko, tha se nëntë objekte energjetike u dëmtuan në sulmin e sotëm.

Disa zona, duke përfshirë Kharkivin dhe Poltava po vuajnë nga ndërprerjet e energjisë elektrike.

LEXO EDHE:

Back to top button