Ukraina: Ushtarët rusë janë tërhequr nga lindja dhe nga jugu

Ukraina: Ushtarët rusë janë tërhequr nga lindja dhe nga jugu

Ushtria ukrainase ka njoftuar se forcat e saj kanë zmbrapsur sulmet e trupave ruse në zonat e rajonit të Kharkivit në lindje dhe Kherson në jug, ku Ukraina nisi kundërofensivën këtë muaj, si dhe në pjesë të Donetsk në juglindje, raporton The Guardian.
Sipas zyrtarëve vendas trupat ukrainase kanë avancuar në bregun lindor të lumit Oskil në rajonin e Kharkiv.

“Nga dje, Ukraina kontrollon bregun lindor”, shkruan në Telegram, Serhiy Gaidai, guvernator i Luhanskut./abcnews.al.

LEXO EDHE:

Back to top button