Vritet nga barinjtë luani më i vjetër i Afrikës

Vritet nga barinjtë luani më i vjetër i Afrikës

Një nga luanët më të vjetër të Afrikës është vrarë nga barinjtë Maasai në Kenia, thanë sot grupet e ruajtjes.

Luani mashkull, 19 vjeç, u vra me shtizë pasi hyri në një strehë pranë parkut Amboseli në Kenia jugore, tha zëdhënësi i Shërbimit për Kafshët e Egra Kenia (KWS), Paul Ginaro.

“Lunkito ishte një luan i vjetër që kishte vështirësi në gjetjen e ushqimit dhe kafshët e kultivuara janë pre e lehtë. Prandaj ai shkoi të kërkonte ushqim në park,” shpjegoi Ginaro.

Luanët në Afrikë zakonisht jetojnë 12-18 vjet në natyrë, sipas organizatës afrikano-jugore Cats for Africa.

Në vitin 2021, KWS prezantoi Lunkiton si një “luftëtar legjendar mace” që mbrojti territorin e tij për një dekadë.

“Me një zemër të rëndë ne ndajmë lajmin për vdekjen e Lunkito (2004-23), luani mashkull më i vjetër në ekosistemin tonë dhe ndoshta në të gjithë Afrikën,” tha organizata keniane Lion Guardians në Facebook, duke e përshkruar atë si “Simbol i rezistencës dhe bashkëjetesës”.

Rreth 2,500 luanë jetojnë sot në Kenia, bazuar në regjistrimin e tyre të parë (dhe më të fundit deri më sot), i cili u zhvillua në vitin 2021. Vitet e fundit, kafshët e egra kanë hyrë gjithnjë e më shumë në zonat e populluara në këtë vend të Afrikës Lindore dhe zhvillimi urban ka kufizuar ekosistemin e tyre. “Ne duhet të rrisim ndërgjegjësimin në mënyrë që të gjejmë një zgjidhje për të mobilizuar njerëzit dhe të mund t’i çojmë kafshët në parqet e natyrës,” tha Paul Ginaro.

Në korrik, një luan u arratis nga parku kombëtar i Nairobit dhe përhapi panik në periferitë jugore të kryeqytetit. Parku është vetëm shtatë kilometra larg qendrës së qytetit dhe kafshët që ikin atje shpesh përfundojnë duke u endur në këtë metropol prej 4 milionë banorësh. Në dhjetor 2019 një luan vrau një burrë jashtë parkut dhe në mars 2016 një tjetër sulmoi dhe plagosi një banor përpara se të vritej nga rojet.

LEXO EDHE:

Back to top button