Vuani nga pagjumësia? Një pije me perime mund ta zgjidhë problemin tuaj

Vuani nga pagjumësia? Një pije me perime mund ta zgjidhë problemin tuaj

Kur bëhet fjalë për këshillat dhe truket më të fundit se si të flini më mirë, me siguri keni hasur në një gamë të gjerë të tullash për gjumin.

Disa prej tyre mund të jenë pak të diskutueshme, ndërsa të tjerat janë të miratuara nga ekspertët dhe të mahnitur nga individë që i kanë provuar ato nga dora e parë.

Merrni, për shembull, ujin e marules. Njerëzit në TikTok po pinë ujë me marule për t’i ndihmuar ata të flenë më shpejt, ndërsa thonë se funksionon.

Disa mendime mund të kalojnë nëpër mendjen tuaj. Si e bëni saktësisht këtë përzierje? A ka shije të keqe? Dhe a është një tjetër trend që nuk i përshtatet zhurmës?

Vetë përzierja është e sigurt për t’u përgatitur – thjesht zieni ujin, shtoni marule dhe lëreni të qëndrojë për rreth 10 minuta. Më pas pini dhe përjetoni efektet e tij. Uji me marule mund të tingëllojë pak i çuditshëm, por funksionon.

Ka një hulumtim premtues që tregoi se minjtë e ushqyer me ekstrakt marule flinin më gjatë. Këto studime janë bërë te kafshët, andaj nuk mund të supozojmë se rezultatet do të jenë të njëjta te njerëzit.

Edhe pse uji i marules ende nuk është testuar shkencërisht te njerëzit, është e qartë se shumë njerëz që e pinë atë para gjumit vënë re një lloj përfitimi qetësues.

Përveç vet ekstraktit të marules, vetëm temperatura e ngrohtë e lëngut mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të flini më mirë.

LEXO EDHE:

Back to top button