Vuçiq: Michel më tha gjithçka që pati për Banjskën, po kërkon zgjidhje për dinarin

Vuçiq: Michel më tha gjithçka që pati për Banjskën, po kërkon zgjidhje për dinarin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se biseda telefonike e së martës me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, nuk ka qenë e lehtë, por se është pajtuar me të për çështjen e dinarit në Kosovë.

“Më tha se po kërkojnë mënyra dhe se po kërkojnë zgjidhje”, tha Vuçiq për RTS.

Ai mes tjerash theksoi  se Evropa duhet të shikojë interesat e saj strategjike dhe t’i ofrojë diçka Serbisë.

Vuçiq tregoi se zyrtari i lartë evropian i ka thënë gjithçka që ka për Banjskën dhe se siç u shpreh presidenti serb, “ Michel ishte i drejtë dhe ka treguar respekt për Serbinë”.

LEXO EDHE:

Back to top button