Xhekpoti i EuroMillions: 165 belgë fitojnë 143 milionë euro

Xhekpoti i EuroMillions: 165 belgë fitojnë 143 milionë euro

Një grup prej 165 personash nga një fshat belg kanë fituar kolektivisht më shumë se 143 milionë euro (123 milionë £) në lotarinë EuroMillions.

Banorët nga Olmen, në provincën Antwerp, paguanin në mënyrë të barabartë për të blerë bileta te shitësi i tyre lokal i gazetave.

Secili prej tyre fitoi rreth 868,000 € (748,000 £), sipas Lotarisë Kombëtare Belge.

Kishte më shumë se 27 milionë aplikime për shortin e së martës.

EuroMillions tha se xhekpoti përfundimtar ishte 142,897,164 € (123,492,872 £).

Joke Vermoere, një zëdhënës i Lotarisë Kombëtare, tha se sukseset e grupit nuk ishin të rralla në Belgjikë, por se kjo ishte fitorja më e madhe në grup ndonjëherë.

Zonja Vermoere ishte në dyqanin e gazetave të mërkurën kur disa nga fituesit dëgjuan lajmin.

Reagimet e tyre varionin nga stoicizmi tek euforia, tha ajo.

Ajo e përshkroi fitoren si “dhurata më e mirë e Krishtlindjes”.

Pronari i shitësit të gazetave, i cili ka organizuar lotari të ngjashme grupore për disa vite, i tha Radio Belgjikës se duhej ta përsëriste lajmin “pesë deri në gjashtë herë” pasi klientët e tij nuk mund ta besonin se kishin fituar.

Identiteti i fituesve nuk është bërë i ditur.

Ky nuk është xhekpoti më i madh i EuroMillions ndonjëherë, një lojtar i vetëm nga Britania e Madhe fitoi 195 milion £ në korrik.

Muaj më parë, një çift britanik nga Gloucester fitoi 184 milionë paund.

Xhekpoti i EuroMillions organizohet në nëntë vende evropiane: Belgjikë, Francë, Britani e Madhe, Spanjë, Portugali, Irlandë, Austri, Zvicër dhe Luksemburg.

Numrat fitues për të martën ishin 12, 20, 25, 26 dhe 27, me Yjet me fat 8 dhe 12.

LEXO EDHE:

Back to top button