Zelensky sanksionon 51 individë dhe 220 kompani që mbështesin Moskën

Zelensky sanksionon 51 individë dhe 220 kompani që mbështesin Moskën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy vendosi sanksione kundër 51 individëve dhe 220 kompanive, të lidhura me sektorët e transportit, komunikimit dhe industrial të Rusisë dhe Bjellorusisë.

Dekreti përkatës është publikuar në faqen zyrtare të presidentit ukrainas.

Ndër kompanitë e përfshira në listën e re të sanksioneve të Ukrainës janë Mobile Telesystems (MTS), Volga-Dnepr Leasing, Hekurudhat Ruse Logjistika, RZDstroy, Uzina Eksperimentale Metalurgjike Solikamsk, Instituti Shtetëror Kërkimor i Produkteve Kimike dhe Uzina e Automobilave në Minsk.

Masat kufizuese përfshijnë ndalimin e hyrjes në territorin ukrainas, dhënien e vizave ukrainase, anulimin e vizitave zyrtare dhe ndalimin e përmbushjes së detyrimeve ekonomike dhe financiare ndaj personave nën sanksione.

Në prill, Zelenskyy sanksionoi 438 individë dhe 254 ndërmarrje nga Rusia dhe Bjellorusia.

Në veçanti, sanksionet u vendosën kundër vajzës së ministres ruse të mbrojtjes Ksenia Shoygu, ministrit bjellorus të Sportit dhe Turizmit Sergey Kovalchuk dhe kampiones ruse olimpike dy herë Svetlana Khorkina.

LEXO EDHE:

Back to top button