Zgjedhjet, sot përfundojnë afatet për dorëzimin e ankesave

Zgjedhjet, sot përfundojnë afatet për dorëzimin e ankesave

Afati për ankesat për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare deri tek Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) përfundon në mbrëmje në ora 19:00, gjegjësisht 23:30. KSHZ-ja dje i shpalli rezultatet e para zyrtare të zgjedhjeve dhe deri në ora 19:00 në Kuvend duhet ta dorëzojë raportin për rezultatet e zgjedhjeve presidenciale, pas së cilës, sipas njoftimeve, kryetari i Kuvendit, Jovan Mitreski, për të dielën në mesditë do ta caktojë seancën parlamentare për inaugurimin e presidentes së sapozgjedhur të vendit.

Sipas rezultateve zgjedhore të votave 100% të numëruara, të shpallura mbrëmë nga KSHZ, Siljanovska Davkova ka marrë 561.001 vota, ndërsa kundërshtari i saj dhe presidenti aktual Stevo Pendarovski ka marrë 251.881 vota.

Koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE-ja ka fituar më së shumti mandate parlamentare, 58, i ndjekur Frontit Europian me 19 mandate, Koalicioni i LSDM-së 18, koalicioni VLEN, 13, “E Majta”, gjashtë dhe Lëvizja “ZNAM” po ashtu gjashtë.

LEXO EDHE:

Back to top button