Zjarr në Kaliforni, digjen mbi 48 mijë hektarë

Zjarr në Kaliforni, digjen mbi 48 mijë hektarë

Zjarret që shpërthyen në veriperëndim të Kalifornisë, të dielën detyruan më shumë se 1,000 njerëz të evakuoheshin ndërsa janë djegur më shumë se 48,000 hektarë tokë.

Rreth 1,200 njerëz janë evakuuar, ndërsa janë shkatërruar dy struktura.

Autoritetet vunë në dukje se përpjekjet për shuarjen e zjarrit po pengoheshin nga temperaturat e larta, lagështia dhe erërat e forta, të cilat pritej të vazhdonin gjatë natës.

LEXO EDHE:

Back to top button