Zyrtari ukrainas: Pajisjet ruse në ishullin e gjarpërinjve janë shkatërruar

Zyrtari ukrainas: Pajisjet ruse në ishullin e gjarpërinjve janë shkatërruar

Një zyrtar ushtarak ukrainas ka thënë se pajisjet ruse në ishullin e gjarpërinjve janë shkatërruar.

Oleksii Hromov, një gjeneral brigade në forcat e armatosura të Ukrainës, tha në një konferencë shtypi se ende nuk kishte asnjë forca ukrainase të stacionuar në postin e Detit të Zi, por pretendoi se do të kishte forca të vendosura së shpejti në ishull.

Ai shtoi se ushtria e Ukrainës do të bënte gjithçka që është e mundur në mënyrë që anijet që transportonin grurë të mund të kalonin nëpër Detin e Zi dhe tha se aktualisht nuk ka plane për t’u tërhequr nga qyteti lindor i Lysychansk, të cilin forcat ruse po përpiqen ta rrethojnë.

LEXO EDHE:

Back to top button